Nejnovější zprávy: Slezské zemské muzeum připomene život a módu v Československu Při nehodě dvou aut museli hasiči vyprostit jednoho zraněného

Společnost

Fotbalová pohádka pokračuje: Opava postoupila do finále poháru!

Tohle je velká senzace a obrovský úspěch pro fotbal v našem kraji! Fotbalisté Opavy ve středu večer postoupili přes Mladou Boleslav do finále domácího poháru, MOL Cupu. Pokud v něm porazí druhého finalistu ze Zlína, mohou si v příští sezóně zahrát Evropskou ligu.

Volání „Opava do Evropy!“, které by se dříve hodilo jako aprílový žertík, se teď mění v realitu. Druholigový Slezský FC Opava pod vedením kouče Romana Skuhravého postoupil do finále poháru vůbec poprvé v klubové historii, a to naprosto ojedinělým způsobem.

Nejenže si ve středu večer v semifinále bez větších problémů poradil s ambiciózním prvoligovým soupeřem z Mladé Boleslavi, kterého na jeho hřišti porazil 2:0, ale předtím vyřadil hned tři další účastníky nejvyšší soutěže. Postupně to bylo nejprve již na podzim Slovácko, pak mistrovská Plzeň a v jarním čtvrtfinále Brno.

Senzační jízdu nezastavila ani favorizovaná Mladá Boleslav, která v poháru triumfovala loni. Opavany poslal do překvapivého vedení ve 22. minutě devatenáctiletý odchovanec Matěj Helebrand. Když po nádherně dohrané brejkové akci zvýšil krátce před poločasem Václav Jurečka na 2:0, způsobil tím fotbalové K.O. domácích.

Přestože Mladoboleslavští, kterých se v zimě ujal bývalý trenér ostravského Baníku Martin Svědík, disponují ostřílenými reprezentanty, jako jsou další bývalý baníkovec Lukáš Magera či Marek Matějovský, kromě křečovitého tlaku v závěru si větší šance na obrat utkání nevytvořili. Naopak Opavě stačily dvě přesné střely na branku.

„Nemám k tomu moc co dodat. Jsem štastný. Kluci si to finále zaloužili. V zápase jsme nebyli lepší, ale dohrávali jsme dlouhé míče soupeře a dvě šance, které jsme měli, proměnili. Nakonec zaslouženě postupujeme,“ komentoval do televizních kamer postup svého mužstva trenér Skuhravý, který pohár vyhrál už v roce 2013 s Jabloncem.

Dlužno dodat, že bezradný protivník z města automobilky Škoda byl Opavany poražen i po stránce podpory svých diváků, kteří mohli doslova jen tiše závidět neutuchajícímu skandování z řad několika stovek fanoušků SFC.

O unikátnosti opavského úspěchu svědčí i to, že naposled se tým z nižší soutěže objevil v pohárovém finále v roce 2009, kdy si o účast v Evropské lize zahrálo tehdy druholigové Slovácko.

Finále proti Zlínu, který v semifinále taktéž vyřadil papírově silnějšího soupeře, konkrétně pražskou Slavii, bude na programu ve středu 17. května s tím, že místo utkání vybere pořadatel zápasu, kterým je FAČR.

Bude právě tenhle „bonusový zápas“ argumentem k tomu, aby do opavského klubu, který ve druhé lize ještě stále zkouší dotahovat pětibodový náskok druhého Baníku, vstoupil nový strategický investor?

Foto dne