Společnost
17/11/2021 Jaroslav Baďura

Dokument Svědectví ukazuje utrpení zvířat. Diváci sály opouštějí v slzách

Nový český dokumentární film, který přináší rozsáhlé svědectví o životech zvířat v českých chovech, byl uveden 1. listopadu ve vyprodaném sále pražského kina Bio Oko.

V průběhu více než dvě hodiny trvajícího promítání se sálem nesl zvuk šustících kapesníků, byl slyšet skrývaný pláč, občasný úlek i tiché kroky diváků, mířících ven ze sálu. Někteří pohled na kruté osudy zvířat neunesli.

„Připadal jsem si, jako bych tam s těmi zvířaty byl, tu bolest jsem prožíval s nimi. V kině s tím ale nemůžete nic dělat, jen sedět a koukat. Bylo mi z toho zle, musel jsem opustit kinosál,“ řekl po premiéře jeden z diváků.

„Musela jsem odejít ze sálu, protože jsem se nemohla dívat na to, v jakých podmínkách se tato zvířata chovají,“ uvedla další z divaček.

Natáčení filmu trvalo tři roky a bylo z velké části realizováno pomocí skrytých kamer. Kromě násilí a krutého zacházení jsme svědky i všedních dní zvířat uvězněných člověkem. Dokument pojednává o životech krav, slepic, prasat, křepelek, koz, krůt, ovcí, králíků, kachen a ryb, jež jsou nejčastěji zneužívanými druhy zvířat kvůli jídlu v České republice.

Divákům se tak dostává naprosto nový a komplexní zdroj informací o zvířatech, a to od narození až po jejich smrt.

„Naším cílem je nechat promluvit sama zvířata. Je důležité si uvědomit, že zatímco my jsme přišli, pouze se na jejich utrpení dívali a pak odešli do teplých domovů, zvířata tam jsou celý svůj život," řekla po premiéře Michaela Vincourová z autorského týmu.

Svědectví začíná nulou. Namísto úvodu diváci slyší tlukot srdce a počítadlo na černé obrazovce zobrazuje číslo, které se v průběhu filmu neúprosně zvyšuje. Co toto číslo značí je zřejmé ještě předtím, než to tvůrci na konci filmu vysvětlí. V průběhu dokumentu i po něm je nejen díky počítadlu zřejmé, že rozsvícením světel kinosálu utrpení zvířat nekončí.

Tvůrci dokumentu Svědectví se rozhodli odkrýt nelítostné podmínky českých chovů. Natáčeli ve více než 100 tuzemských chovech ve všech 14 krajích, z velké části pomocí skrytých kamer. Film zaznamenává živoření zvířat od narození až po smrt.

Vznikl tak zcela jedinečný a komplexní obraz strádání takzvaných hospodářských zvířat v České republice, který se dosud nikomu nepodařilo natočit. Jsme svědky brutálního zacházení, kdy zaměstnanci do zvířat mlátí tyčemi či do nich kopou.

„Paradoxně největší krutosti shledáváme u činností, které jsou zcela běžnou náplní práce chovatelů, jako například upalování ocasů selatům a kastrace bez umrtvení, vypalování rohů telat až na lebku nebo odebírání čerstvě narozených mláďat matkám. Podle zákona se nejedná o týrání zvířat, avšak zvířata zde trpí strašlivým způsobem,“ říká člen autorského týmu Petr Beneš.

Dvouhodinovým snímkem provází hlas scenáristy a režiséra Petra Vachlera: „Bylo pro mě ctí namluvit tento dokument. Detailně zobrazuje, jak bezohledně ubíráme zvířatům jejich právo na život. V klidu a pohodlí domácností a restaurací, kde nevidíme jejich utrpení, si myslíme, že to je všechno v pořádku. Doufám a pevně věřím, že tento dokument může mnohé změnit.“

Svědectví ukazuje to, co má běžnému konzumentovi zůstat skryto za líbivými slogany a úhlednými balíčky masa v obchodech. „Citliví a inteligentní tvorové jsou degradováni na zboží a zachází se s nimi hůře než s věcmi. Chtěli jsme ukázat skutečnou realitu tohoto krutého byznysu, aby lidé věděli, co svými penězi každodenně podporují,” uvedla Michaela Vincourová z autorského týmu.

V současnosti probíhají regionální premiéry, které jsou doprovázeny diskusemi s tvůrci dokumentu.

16. 11. 2021 - České Budějovice - Kino Kotva

19. 11. 2021 - Plzeň - Měšťanská Beseda

20. 11. 2021 - Frenštát pod Radhoštěm - Kino

22. 11. 2021 - Praha - Bio Oko

23. 11. 2021 - Frýdek-Místek - Kino Vlast

23. 11. 2021 - Kladno - Kino Pod třešní

24. 11. 2021 - Brno - Kino ART (vyprodáno)

25. 11. 2021 - Uherské Hradiště - HUB 123

26. 11. 2021 - Liberec - Kino Varšava

28. 11. 2021 - Blansko - Kino Blansko

29. 11. 2021 - Brno - Kino ART

29.11. 2021 - Praha - Světozor

„Po promítání bude většinou přítomný někdo z autorů filmu k případné diskusi. Považujeme to za důležité především proto, aby Svědectví bylo vykládáno tak, jak bylo od počátku zamýšleno. Jako apel na individuální odpovědnost každého z nás, které se jako lidé rádi zbavujeme, ale která je k ukončení této krutosti klíčová," říkají autoři Svědectví, kterými jsou Michaela a Lukáš Vincourovi, Věra Mikušová, Petr Beneš a Adele H.

Sdílejte článek