Společnost
30/04/2016 ČTK

Do řeky Olše v Třineckých železárnách bylo vypuštěno 400 pstruhů

Rybáři a zástupci Třineckých železáren (TŽ) dnes v areálu firmy vypustili do řeky Olše čtyři stovky pstruhů potočních. Chtějí tím posílit rybí populaci, která v řekách kvůli přirozeným predátorům ubývá.

Ryby pocházejí z umělého chovu v Domašově, odkud je přivezl Český rybářský svaz za prostředky, jež darovala huť, sdělila mluvčí TŽ Petra Jurásková.

Libor Kocinec z Českého rybářského svazu uvedl, že díky investicím do ekologie se životní prostředí znatelně zlepšuje, což potvrzuje i výskyt řady o ohrožených a chráněných živočichů kolem řek.

„Výsledkem je nárůst počtu predátorů kolem vody, konkrétně na řece u nás vyder, volavek a morčáků, kteří se živí převážně rybami, jež pak z toků mizí a rybáři je podle zarybňovacího plánu musí vysazovat,“ uvedl Kocinec.

Na Olši v areálu železáren byly letos v lednu při sčítání napočítány tři potápky, dvě volavky bílé, čtyři popelavé, osm morčáků velkých, jeden ledňáček, 13 skorců vodních a 392 divokých kachen.

Kocinec uvedl, že v přirozené reprodukci pstruha potočního nastává kritická situace. Jeho generační kusy jsou takřka vyžrány, takže nezbývá než je doplňovat z umělých chovů.

„Ryby nemají v korytech řek přirozené úkryty, neboť se provádí protipovodňová opatření, a nemají se před nebezpečím kde schovat. Například jedna vydra denně spotřebuje kilo ryb,“ uvedl Kocinec.

Sdílejte článek