Společnost
28/04/2016 Jaroslav Baďura

Divadlo Jiřího Myrona slaví 30 let od znovuotevření po velkém požáru

V pondělí 6. prosince 1976 se v Divadle Jiřího Myrona odehrál muzikál Švejk. Okolo úplňkové půlnoci otřásla Ostravou zpráva, že divadlo hoří. Jeho provoz byl obnoven až po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1986.

„Soubor operety tak ztratil svou mateřskou scénu a musel provozně improvizovat – vtěsnat se na přetížené jeviště Divadla Zdeňka Nejedlého a absolvovat mnoho zájezdových představení,“ vzpomíná archivářka divadla Zuzana Rausová.

Krátce po požáru začalo zpracování a schválení projektu s cílem o co nejlepší rozvržení prostorů divadla. Z původní budovy byl zachován pouze přední trakt. Hlediště, jeviště, ale i technické zázemí jsou novostavbou.

Divadlo Jiřího Myrona po požáru. Foto: archiv NDM

Divadlo Jiřího Myrona po požáru. Foto: archiv NDM

Stavební obnova probíhala mezi lety 1980–1986. Státní divadlo v Ostravě pak mohlo opět hrát na všech čtyřech scénách a denně nabídnout více než 2000 míst k sezení.

Takto na znovuoteření reagoval ostravský herec Josef Kobr: „A ejhle! Zahajujeme provoz v nové a mohu říci roztomilé divadelní budově. Připadal jsem si někdy jako polír na stavbě. Chodil jsem se dívat, jak stavba roste. Bude to krásný stánek umění, který má patřit převážně operetě. Sem budou chodit pracující Ostravska potěšit se, pobavit a zasmát.“

„Představením muzikálu Štěstí pro Annu bylo v pondělí 28. dubna v 19 hodin slavnostně otevřeno nově rekonstruované divadlo. Inscenace měla premiéru v únoru téhož roku v Divadle Zdeňka Nejedlého. Autorem muzikálu na motivy Olbrachtovy prózy Anna proletářka byl přední sólista operety Petr Miller,“ uvádí archivářka divadla.

Divadlo Jiřího Myrona se stalo kmenovým stánkem nejen pro operetu, ale i pro balet a činohru. První činoherní premiérou v „novém“ divadle byla inscenace hry Karla Čapka Loupežník v režii Jana Kačera. Tehdejší tisk hovořil o kouzelné inscenaci, kterou umocnilo vkomponování skladby Bohuslava Martinů Otevírání studánek, která je rovněž vyznáním obdivu k české krajině. Tuto atmosféru pak dotvořil jevištní i kostýmní výtvarník Otakar Schindler.

V hlavních rolích se představil Tomáš Jirman v alternaci s Karlem Vlčkem a Eva Vejmělková v alternaci s Magdou Šputovou. Režisér Jan Kačer se touto inscenací po svém druhém, desetiletém působení zároveň s Ostravou rozloučil, jelikož přijal angažmá v pražském Divadle na Vinohradech.

Třicet let od znovuotevření divadla připomíná dnes zahájená výstava fotografií v Divadle Jiřího Myrona.

 

Sdílejte článek