Společnost
23/11/2017 Jaroslav Baďura

Děti z Mariánských Hor se zapojily do výroby komiksů o šikaně

Žáci osmých tříd Základní školy Gen. Janka v Ostravě – Mariánských Horách spolupracují s vedením obvodu na výrobě preventivních fotoseriálů.

Projekt s názvem Focené komiksy jako moderní a atraktivní preventivní materiál pro děti mariánskohorská radnice realizuje v rámci prevence kriminality a rizikového chování dětí.

„Nejprve jsme ve škole zorganizovali průzkum mezi žáky, abychom se dozvěděli, co je trápí a která témata bychom měli zpracovat. Následně jsme vytvořili scénáře tří příběhů a teď je postupně fotíme. Jsou o šikaně, kyberšikaně a agresivitě,“ říká 1. místostarosta obvodu Patrik Hujdus (Nezávislí).

Výroby komiksů se děti účastní se souhlasem rodičů, ale nejsou v tom samy. Společně s nimi se na focení podíleli také zástupci obvodu. Třídní učitelkou se na okamžik stala starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková, ředitelku školy si zahrála místostarostka obvodu Jana Pagáčová, maminku jednoho z hlavních hrdinů tajemnice úřadu Pavla Uhrová.

Do projektu se jako herci zapojily ale i další osobnosti, například moderátor Rádia Čas Jirka Jekl, prezident TJ Slovan Ostrava Petr Konečný, učitelé školy a nebo Kateřina Ciklová z ostravské pedagogicko-psychologické poradny.

„Každé focení je pro děti a taky pro nás dospělé velkým zážitkem. Nikdo se nemusí učit žádné dialogy, protože ty se do fotografií přidávají až následně, hlavně je potřeba hlídat si mimiku, výrazy v obličeji a gesta. Ačkoli pro děti to byla naprosto nová zkušenost, zvládly své role opravdu skvěle a patří jim velká poklona,“ upřesňuje místostarosta Hujdus, který v žádném příběhu neúčinkuje, ale podílel se na výrobě scénářů a ujal se role fotografa.

Vyrobené komiksové příběhy bude moci škola využívat jako preventivní učební materiál několik dalších let. Práce s nimi je jednoduchá. Nejprve si děti ve vyučování prohlédnou fotografie doplněné o texty a dialogy.

Následně probíhá učitelem řízená diskuze na vybrané téma, ve které děti na podněty z příběhu reagují a baví se o tom, co která postava udělala a jak by v dané situaci reagovaly samy. Komiksy jsou v českém, ale také anglickém jazyce. Neslouží tedy jen prevenci rizikového chování, ale čtenáři si při práci s nimi můžou také procvičit angličtinu.

Realizaci projektu v rámci prevence kriminality finančně podpořilo statutární město Ostrava.

Sdílejte článek