Společnost
22/11/2017 Tomáš Svoboda

Dětem chybí pohyb! Ve Vítkovicích je učí přeskoky či kotrmelce

Žijeme v době extrémů. Spousta dětí tráví volný čas zcela bez pohybu a další jsou zase pod výkonnostním tlakem v klubech zaměřených na jednotlivé sporty. Přirozená obratnost, kterou předchozí generace získaly dováděním jen tak venku, bohužel zmizela.

Když vcházíme do tělocvičny v jedné z budov areálu ostravské Vítkovické nemocnice, koukají na nás zvědavě děti, které se sem přišly naučit kotrmelec nebo najít odvahu k lezení po žebřinách. Po chvíli se k nim přidávají další parťáci, holky a kluci různého věku a také různé pohybové šikovnosti.

Dohromady je jich asi patnáct a než jim začne pohybový kurz, věnují se vzájemnému kočkování. Zavedené stereotypy o dětech, které jednou zdřevění za monitory počítačů, se snaží změnit fyzioterapeutka Pavla Kusynová Vichnarová. Cvičí s nimi každé pondělí a středu odpoledne.

Vychází přitom ze svých patnáctiletých zkušeností s kung-fu, ve kterém jsou základem atributy jako přirozená koordinace pohybu, stabilita či prostorové vidění.

„Málo lidí si dnes uvědomuje, že základ všech sportů je společný. Měli bychom se nejprve naučit základní pohybové dovednosti a až pak přidávat speciální průpravu z různých sportů,“ říká žena, která varovně zvedá prst nad současnými extrémními fenomény.

Nejde o výkony, ale o radost

Jen málo dětí si dnes hraje spontánně venku, což je prakticky ta nejlepší pohybová průprava a prevence proti pozdějším zdravotním potížím. Daleko častěji jsou však vidět děti, které už v brzkém školním věku podstupují jednostranné sportovní tréninky, nebo se naopak nehýbou vůbec.

Cílem kurzů mladé fyzioterapeutky je nabídnout těm prvním alternativu k běžnému tréninku a těm druhým otevřít brány do světa pohybu. V tělocvičně rehabilitačního oddělení pracuje s velmi pestrými skupinami, v nichž jsou vedle sebe začínající sportovci i děti s lehčími hendikepy.

„S dětmi od šesti do patnácti let cvičíme pro rozvoj přirozeného pohybu. Rozhodně nám nejde o výkony a úspěchy. Zaměřujeme se na všestrannost formou her a zábavy,“ popisuje Pavla, která dětem připravuje cvičení plná skoků, běhání, šplhání, lezení či prvků z jógy dvojic.

„Tím vším rozvíjíme sílu, rychlost, obratnost, vytrvalost i ohebnost. Efekt to však má také v dalších schopnostech, jako je postřeh, koordinace, kreativita, samostatnost i schopnost spolupráce, která z dětských kolektivů postupně mizí,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Bavte se a věřte si

Kromě Vítkovické nemocnice se její kurzy postupně uplatňují i v jednotlivých sportech. Působí třeba u mladých ostravských basketbalistů. „Snažíme se jim společně s jejich trenéry kompenzovat jednostranné zatížení, které může už v dětském věku vést ke zraněním,“ doplňuje Pavla.

Je ráda, že se povědomí o potřebě přirozeného pohybu zejména u těch nejmenších rozšiřuje. Kurzy pořádá druhým rokem, a i když z nich nevycházejí republikoví přeborníci, cítí, že její aktivita dává smysl.

„Cíle si dávám sama pro sebe. Nejvíce mě těší, když děti překonají obavy. Často přijdou s tím, že nechtějí zkoušet nic nového. Jsou nastavené tak, že v případě neúspěchu přijde kritika. Jde mi v prvé řadě o to, aby se bavily a věřily, že leccos zvládnou,“ dodává fyzioterapeutka Vítkovické nemocnice.

Ať už si z jejích kurzů děti odnesou nadšení pro míčové hry nebo nacvičí perfektní kotrmelec, důležité je především to, aby je pohyb bavil a chtěly se třeba jen tak vyblbnout. Co se jako malí naučí, jim později přijde vhod. Na starosti a trable budou mít v dospělosti času dost.

Oddělení léčebné rehabilitace Vítkovické nemocnice, která patří do skupiny AGEL, se nevěnuje pouze dětem, ale pacientům se širokým spektrem potíží a aktuálně nabízí rovněž program aktivní rehabilitace pro osoby každého věku, který je vhodný také pro seniory.

Nejrůznější rehabilitační programy zaměřené na děti i dospělé nabízejí rovněž rehabilitační pracoviště dalších nemocnic skupiny AGEL, v našem kraji například Nemocnice Český Těšín, třinecká Nemocnice Podlesí, Nemocnice Nový Jičín či Podhorská nemocnice s pobočkou v Bruntále a Rýmařově. Více informací naleznou zájemci na stránkách www.agel.cz.

Sdílejte článek