Nejnovější zprávy: Chlapec (11) se vážně zranil na koloběžce. Při pádu mu praskla přilba Výročí: Před 25 lety byly otevřeny lázně v Klimkovicích

Byznys

​Detailing: Pět dnů péče o vaše auto může stát i 50 tisíc

Takovou péči zřejmě mnozí z nás nedopřejí ani sobě, vždyť taková pětidenní masáž karoserie může přijít i na desítky tisíc - jenže auto je pro mnohé majitele úplně nejvíc....

Foto: Archiv Davida Bystroně

Osmadvacetiletý David Bystroň se takzvaným detailingem, tedy čištěním, leštěním a konzervací automobilů do dokonalé čistoty a lesku zabývá profesionálně již několik let.

"Detailing je nejvyšší a nejpreciznější úroveň péče, kterou můžete svému automobilu poskytnout," říká David Bystroň.

Kdy jste se poprvé dostal k autům a proč jste se rozhodl je zkrášlovat?
O automobily a vše kolem nich se zajímám již od dětství a považuji se za automobilového nadšence. Když jsem před čtyřmi lety hledal autokosmetiku k ošetření svého vozidla, narazil jsem na švýcarskou manufakturu Swissvax, která jako jediná po vyzkoušení vyhovovala mým požadavkům a kvalitě, jakou jsem si představoval. Zároveň jsem zjistil, že v Moravskoslezském kraji není dostatek firem poskytujících kvalitní služby v oblasti údržby automobilu. Navázal jsem se Swissvaxem spolupráci a tak to všechno začalo. Detailing vyžaduje velkou dávku trpělivosti, jelikož se při něm zabývám opravdu každičkým detailem. Zároveň mne práce na automobilech, které jsou v mnoha případech unikátní, velmi naplňuje, je mým koníčkem a toto je klíčem k dokonalému výsledku.

Jaké byly vaše začátky, první auta?
Začínal jsem ošetřením automobilů svým blízkým, postupně si vytvořil portfolio služeb a navázal jsem spolupráci s několika ostravskými autosalony. Současně jsem pokračoval na práci na automobilech svých vlastních klientů, kteří se začali vracet a zároveň přibývali klienti noví, a to na základě doporučení a kladných referencí po shlédnutí výsledků mé práce. Domnívám se, že toto je ta nejlepší reklama.

Co považujete za váš mistrovský kousek?
Mezi mé nejčastější klienty patří majitelé vozů Ferrari, Rolls-Royce, Bentley, Lamborghini, BMW, Mercedes, Porsche atd., ale není výjimkou ošetření i běžně dostupných vozů. Myslím si, že není rozhodující výše pořizovací ceny automobilu, ale vztah majitele ke svému vozidlu. Za klienty často dojíždíme také přímo do jejich garáží.

Co všechno vlastně umíte?
Běžným postupem je realizace nezávazné úvodní schůzky s klientem, na které zhodnotím stav konkrétního vozidla a doporučím rozsah jeho ošetření včetně vyčíslení předběžné ceny. Klient si může vybrat leštění laku, voskování či pouze čištění interiéru. Nabízím také speciální služby, jako je ošetření matných laků vozidel, střech kabrioletů či údržbu motorek. Pracujeme také na zcela nových automobilech, jejichž ošetřením dosáhneme prodloužení životnosti a lesku laku, jeho ochrany a zvýšení odolnosti tak, aby vypadal z každého úhlu pohledu stále jako nový a lépe se udržoval.

Jak postupuje čištění, když si zadám renovaci celého vozu?
Základem je důkladné mytí celého vozidla včetně odstranění hrubých nečistot, polétavé rzi či asfaltu. Následuje zalepení některých částí vozidla jako jsou gumová těsnění, chromované části či skel speciální páskou, čímž se předejde jejich poškození v průběhu renovace laku. Dalším krokem je leštění laku, které se provádí leštičkami různých velikostí a rychlostí otáček. Samotné leštění je prováděno leštícími kotouči a pastami s různou hrubostí. Při procesu leštění probíhá kontrola stavu laku pomocí LED baterie, která na laku odkryje i ty nejmenší nedokonalosti k odstranění. Po vyleštění je potřeba lak zakonzervovat, a to tím nejlepším voskem na světě. Aplikace vosku probíhá takzvanou ruční masáží.

O jaký jde vosk?
Jedná se o vosk s obsahem 76% caurnabského vosku, což je extrakt z listů brazilské palmy Copernicia prunifera, který navíc obsahuje extrakty z ovoce, což napomáhá prohloubení barvy laku a dlouhodobějšímu efektu. Tímto voskem dosáhnu hlubokých zrcadlových efektů, které jsou patrné obzvláště na tmavých lacích. Cena jednoho vosku činí 30 000 Kč a vystačí asi na patnáct až dvacet aut. Svou roli hrají také hadříky, které jsou extrémně jemné a šetrné k laku. Svou údržbu potřebují také disky, které se po důkladné očistě ošetřují voskem na jejich ochranu, obsahujícím teflon pro odolnost disku vůči vysokým teplotám. Na přání zákazníka je možno disky z vozidla sundat, vyčistit je a navoskovat také z jejich vnitřní strany.

Co se děje s vozidlem dále?
Následně probíhá důkladné čištění oken s jejich následným ošetřením, ošetření těsnících gumiček, plastů a pneumatik. V rámci údržby interiéru vozidla je zapotřebí desítky přípravků na různé materiály. Za pomoci kartáčků dochází k důkladnému vyčištění kůže, plastů, textilních částí včetně koberců, stropnice a zbytku interiéru. Práci na všech vozech provádíme společně s kolegou, avšak vždy osobně dohlížím na finální výsledek naší práce. Žádný automobil neopustí dílnu dřív, aniž by bylo v mnohdy lepším stavu, než když vyjíždělo z továrny.

Jak je to s cenami?
Kompletní údržba automobilu může trvat až pět dní a vyjít až na padesát tisíc korun v závislosti na rozsahu poskytovaných služeb. Vyčištění interiéru se pohybuje v částkách mezi sedmi a devíti tisíci korun dle typu vozidla, voskování nového vozidla přijde klienta na šest až devět tisíc. Leštění vozidla stojí od čtrnácti do třicetišesti tisíc korun v závislosti na velikosti vozidla a rozsahu jeho poškození, přičemž v ceně leštění je již zahrnuto jeho voskování. Klientům nabízím také možnost zakoupení dárkových poukazů.

S jakými materiály pracujete?
Jak jsem již zmínil, pracuji se švýcarskou ručně vyráběnou autokosmetikou Swissvax, která patří mezi nejkvalitnější produktovou řadu autokosmetiky na světě. Spolupracují s ní takoví výrobci automobilů jako je Rolls-Royce Motorcars, Mercedes- Benz Classic, Automobili Lamborghini, Automobiles Bugatti a nyní také Aston Martin.

Kde si vás mohu objednat a jak dlouho bude trvat kompletní renovace laku a interiéru?
Aktuálně se objednací lhůta u zakázek pohybuje okolo dvou týdnů. Klienti mne v případě zájmu mohou kontaktovat na telefonním čísle 605 186 286. Další informace a galerii provedených prací naleznou také na webových stránkách www.dabdetail.cz či na Instagramu (swissvax_ostrava) nebo facebooku (dabdetail ostrava).

Foto dne