Společnost
24/09/2017 Tomáš Svoboda

Deštivé derby Vítkovic s Třincem nabídlo třígólový obrat i přehlídku kuriozit

Hned několik malých regionálních derby fanouškům z našeho regionu už tradičně slibuje druhá liga. Jedno z nich se hrálo v sobotu večer ve Vítkovicích, kde trápící se domácí narazili na sebevědomý Třinec.

Co bylo k vidění? Všichni z přítomných 472 diváků se hned v úvodu mohli přesvědčit, že dešťové přívaly, které celý kraj smáčely prakticky celý týden, fotbalu spíše prospějí, než aby škodily.

Zatímco o dvacet kilometrů dál, ve Frýdku-Místku, se druholigové utkání muselo odložit, trávník ve vítkovické aréně byl velmi dobře připraven. Vcelku logicky na něm začali svižněji domácí, na nichž bylo patrné, že se chtějí poprvé v sezóně zaradovat z výhry a konečně se odrazit ode dna tabulky.

Jejich elán paradoxně zmizel s prvním vstřeleným gólem, který dal pohotový Dominik Urbančok už v 9. minutě. Pak ovšem favorizovaný Třinec přeskupil své šiky a herně stále více dominoval. Do přestávky vyrovnal Šimon Šumbera, a když v 69. minutě skóroval Václav Juřena, se čtyřmi brankami nejlepší střelec hostí, byl dokonán naprosto zasloužený obrat.

„Dáváme si branky sami. Jsou to stále stejné naivní chyby, a to už se mi nelíbí. Není to profesionální a dít se to nesmí. To, že chvílemi hrajeme dobře, nestačí. Na profesionální fotbal ve druhé lize je to málo,“ lamentoval po zápase trenér Vítkovic Lubomír Adler.

Jeho tým těžko hledal jakýkoli impuls, díky kterému by mohl nepříznivý stav zvrátit. Občasný náznak energie a dynamiky do hry vnesl snad jedině středopolař Jan Matěj, jinak to byla odevzdanost a spoléhání na to, že by něco mohl vymyslet zkušený útočník Vladimír Mišinský.

Ani on však neměl svůj den, a tak derby gradovalo směrem ke kurióznímu závěru. Vítkovice navzdory herní křeči přece jen tlačily Třinec dlouhými nákopy do defenzívy, ale veškerou snahu zhatil brankář Josef Květon, který svůj daleký výlet zakončil nešikovným nástřelem hostujícího Martina Janošíka. Po jeho centru zvýšil na 3:1 trefou do prázdné branky střídající Michal Velner.

Pro domácí to byla rozhodně tvrdší rána než bodyček, který předtím během hry nechtěně uštědřil statný rozhodčí Lerch jednomu z jejich hráčů. Fotbal v podání vítkovického týmu v deštivém podzimním počasí zkrátka bolel. „Vůbec mi z toho není dobře,“ utrousil trenér Adler a nic na tom nezměnil ani gól na 2:3, který komicky „donesl“ do vlastní branky estonský bek Mikk Reintam.

Zato třinecký Jiří Neček mohl zářit spokojeností. Vždyť jeho mužstvo se po zisku tří bodů aktuálně dostalo na druhé místo tabulky, a to o pouhý bod za vedoucí Opavou. „Měli jsme větší kvalitu dopředu, což si myslím, že rozhodlo,“ zhodnotil zápas, který podle něj díky pěti gólům a trošce zvratů musel i v dešti diváky docela bavit.

Ano, ty nezaujaté nebo ty, kteří přijeli z Třince, určitě. Domácí, kteří si dobře pamatují loňský sedmibodový podzim, to viděli trochu jinak. V naději je po pádu na poslední místo drží aspoň fakt, že ztráta na další protivníky není nijak fatální. Zatím…