Nejnovější zprávy: ​Umělci z našeho kraje obdrží v dubnu výroční Ceny Jantar. Víme, jak ceny vypadají! U nás si vyrobíte cokoli, třeba i vlastní domek, říká ředitel Fajne dílny

Byznys

Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Stanice pro elektromobily

Pilotní ročník soutěže Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení v zavádění inteligentních technologií, které lidem v regionu přinesou pohodlnější život, ušetří čas i peníze, má své vítěze. Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně představí všechny úspěšné inovátory.

Dalším oceněným subjektem v Chytré soutěži Moravskoslezského kraje je firma CDS Cars s provozovnou v Karviné. Do soutěže se přihlásila s projektem vybudování veřejné rychlonabíjecí stanice pro elektromobily.

„Je to naše první rychlonabíjecí stanice. O celý koncept se staráme my. Od nakoupení drátů, přes sestavení stanice, po nabití elektromobilu, včetně veškerého servisu kolem,“ řekl jednatel společnosti pan Zdeněk Wilczek.

Firma působí na českém a slovenském trhu od roku 2004. Jejím nosným programem je vývoj, implementace a servis monitorovacích zařízení určených pro silniční a kolejová vozidla, čerpací stanice, mobilní nádrže a různá strojní zařízení.

Zjednodušeně jde především o kontrolu spotřeby paliva ve vozovém parku klienta, případně i kontrola polohy vozidel atd.

„Za poslední období zájem o náš systém trochu klesl. Zajímat se o elektromobilitu pro nás byl další logický krok. Vidíme v tom budoucnost.“

Elektromobily jsou v severních a západních zemích stále běžnější. Je jen otázka času, kdy tato vlna dojde v plné síle i k nám.

Nabíjecí stanice se začínají objevovat na různých veřejných místech, například u magistrátů okolních měst (Havířov, Karviná) nebo okolo dálnic a hlavních tahů.

„Naše stanice se liší tím, že nabíjí opravdu rychle. Během 30-40 minut máte nabité auto, což je oproti 5-6 hodinám na klasických stanicích rozdíl.“

Firma se elektromobilitou začala zabývat před dvěma lety. Na stanici pracovali její zaměstnanci od začátku roku 2017. Podle Zdeňka Wilczka soutěž celý proces urychlila a umožnila jej zrealizovat do konce tohoto roku.

Největší výzvou bylo jednání s dodavatelem elektrické energie ČEZ. „Dostali jsme se do soukolí termínů a podmínek, kde na jedné straně byl dodavatel, na druhé soutěž. Ale nakonec vše vyšlo, jak mělo.“

Stanice je již nainstalována. Stojí přímo vedle budovy firmy CDS Cars v Karviné na Ostravské ulici. Před několika dny ČEZ dodal elektroměr i smlouvu na odběr energie a počínaje dnem 21. 12. je nabíjecí stanice v plném ostrém provozu.

Od začátku roku bude v rámci projektu stanice fungovat rok zdarma pro všechny uživatele. „Po skončení tohoto počátečního období chceme zavést platbu klasickou kartou. Nebudeme zavádět členské karty, paušály ani nic podobného. Rádi bychom to udělali co nejjednodušeji, aby mohl kdykoliv kdokoliv přijet, nabít, zaplatit kartou jako třeba na benzínce a jet,“ dodal Wilczek.

Dosud jsme zveřejnili:

Firmy soutěžily o nechytřejší inovativní řešení. Kraj vyhlásil vítěze
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Město bez odpadků!
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Sledování tělesných funkcí pacienta na dálku
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Metropolitní síť senzorů
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Unikátní rezervační systém nejen na úřadech
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Wifi připojení na zastávkách!

Miroslav Hodeček

Fotogalerie

Foto dne