Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Metropolitní síť senzorů

17.12.2017 05:20 Byznys 0

Pilotní ročník soutěže Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení v zavádění inteligentních technologií, které lidem v regionu přinesou pohodlnější život, ušetří čas i peníze, má své vítěze. Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně představí všechny úspěšné inovátory.

Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Metropolitní síť senzorů

Foto: Miroslav Hodeček

Společnost ha-vel s.r.o. se zabývá telekomunikacemi a do soutěže Chytrá řešení v Moravskoslezském kraji přihlásila projekt Metropolitní síť chytrých senzorů pro monitoring životního prostředí.

Tým vývojářů společnosti vyvíjí speciální webovou aplikaci s vizualizací a intepretací dat získaných celkově z 80 senzorů. Ty budou měřit hluk, teplotu a vlhkost vzduchu na čtyřiceti místech v celé Ostravě. Na základě těchto dat tak mohou lidé uzpůsobit svoje oblečení, styl jízdy atd.

Systém funguje na síti LoRa. Data získaná pomocí rozmístěných čidel se budou zobrazovat na webových stránkách.

„Každý uživatel si tak na interaktivní mapě bude moci najít čidlo, které je nejblíže jeho domu nebo lokalitě, která ho zajímá, a přizpůsobit sebe nebo své plány naměřeným hodnotám,“ řekl manažer projektu Jan Damek.

Aplikace bude fungovat zcela zdarma. Je potřeba se pouze zaregistrovat pomocí emailu. Kromě běžných uživatelů budou službu využívat i instituce či jiné subjekty.

„Údaje mohou být cenné i pro různé firmy. Zájem by mohl projevit například Dopravní podnik Ostrava. Na základě naměřených hodnot může třeba usoudit, že by bylo vhodné namazat troleje, může upozornit své řidiče na náhlou změnu počasí, atd.“

Projekt vznikl jako společný nápad s výrobcem čidel. Současně byla vyhlášena Chytrá soutěž MSK, což byl další impulz k jeho rozvíjení.

„Myslím si, že tento systém, fungující na síti LoRa, je taková budoucnost telekomunikací. Dnes se podobné služby rozšiřují po celé republice,“ uvedl Damek s tím, že by do budoucna chtěli rozšířit službu i do dalších měst.

V plánu je také vytvoření mobilní aplikace. V rámci webového prohlížeče je ale možné mít data v telefonu už nyní. „To je asi věc, kterou jsme se zabývali nejvíce – uživatelská jednoduchost. Chceme, aby ten webový prostor byl intuitivní a provedl lidi danými informacemi tak, aby je to neobtěžovalo.“

Momentálně jsou čidla ve výrobě. V prosinci by mělo dojít k jejich osazení do prostoru a od 1. ledna 2018 bude služba naplno spuštěna pro veřejnost.

Dosud jsme zveřejnili:

Firmy soutěžily o nechytřejší inovativní řešení. Kraj vyhlásil vítěze
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Město bez odpadků!
Chytré řešení pro Moravskoslezský kraj? Sledování tělesných funkcí pacienta na dálku

Miroslav Hodeček

Admin PATRIOT |

Přečtěte si více z rubriky "Byznys", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.