Byznys
12/12/2018 Jan Smekal

Chytrá myšlenka: CodeFlow hlídá chyby programátorů

Magazín PATRIOT představuje nejúspěšnější projekty programu Chytrá myšlenka, který spolu s Moravskoslezským krajem administroval Impact Hub Ostrava.

Michal Šimon si po absolvování školy koupil letenku do USA, aby strávil téměř rok jako vývojář ve startupu v Silicon Valley.

„Naučilo mě to hrozně moc věcí a zjistil jsem, že vývoj softwaru není tak jednoduchou věcí jako jsem si vždycky myslel,“ řekl s tím, že společně s dalšími podobně smýšlejícími lidmi se rozhodl, že s tím něco udělá. „V našem týmu máme spoustu vývojářů. A všechny nás tyto problémy pálily. Proto jsme začali dělat školení pro firmy, které se s těmito problémy potýkají a učili je, jak kód psát správně, ale zjistili jsme, že se to opakuje. Rozhodli jsme se to automatizovat. Proto jsme vytvořili CodeFlow,“ přiblížil Michal Šimon.

CodeFlow je kontrola pravopisu pro programátora, která pomáhá měřit technologický dluh projektu.

„Je to asi takové, jako byste pozvali k sobě domů kamarády na večeři, ale použité nádobí byste neumyli hned, ale pustili se do něj až další den ráno. A tehdy už je s ním daleko více práce. A přesně tak tomu je i při vývoji softwaru. Když přidáte nějakou funkci, je třeba po sobě uklidit, což se často nedělá,“ upozornil.

„My tohle dokážeme měřit, detekovat a vývojáři ukázat, jak by tuto chybu mohl opravit a kde,“ pokračoval.

Tato myšlenka napadla skupinu mladých lidí kolem Michala Šimona na základě toho, že dělala školení pro firmy. „Na školeních jsme říkali, jak se mají kódy psát, ale každý vývojář si ze školení odnesl jen několik málo myšlenek a za pár týdnů už si na ně třeba ani nevzpomněl a začal se opět dopouštět chyb, na které upozorňujeme,“ popsal Šimon.

„Proto jsme se rozhodli pomáhat jim v reálném čase. Okamžitě jim dodat zpětnou vazbu na to, jak kód píšou a co by mohli zlepšit. A tímto bychom chtěli zlepšit kvalitu kódu, nejlépe na celém světě,“ vzkázal.

Vývojáři podle něj dělají jen svou práci a chyb se dopouštějí třeba z časového presu, kdy se snaží mít práci hotovu co nejdříve.

„Mnohdy na ně třeba tlačí manažeři, kteří zase tolik nerozumí kódu. My se snažíme i pomocí vizualizací a grafů zlepšit komunikaci mezi oběma stranami,“ vysvětlil.

Sdílejte článek