Společnost
21/03/2016 ČTK

Chráněná dílna čelí soudu. Prý na mzdách pro invalidy zpronevěřila 64 milionů korun

Krajský soud v Ostravě dnes začal řešit údajné podvody s dotacemi na mzdy invalidů v ostravské chráněné dílně Třezalka Candle.

Firma podle obžaloby v letech 2010 až 2012 neoprávněně čerpala od úřadu práce 64 milionů korun. Přitom její zaměstnanci vůbec nepracovali, nebo odvedli méně práce, než bylo uvedeno na výplatních páskách.

Na lavici obžalovaných usedla účetní firmy Eva Kriháková, manažerka Hana Vlachynská a její asistentka Monika Blahutová. Všechny se na podvodech podle obžaloby podílely. Společnost se zabývala například ruční výrobou svíček.

Manažerka i její asistentka dnes u soudu odmítly vypovídat. Promluvila jen bývalá účetní Kriháková. Podvody připustila. „Vím, že docházelo k nějakým porušením zákona. V Moravskoslezském kraji je ale velká nezaměstnanost, byla jsem ráda, že mám práci,“ uvedla dnes před soudem.

Dodala, že vše dělala na pokyn pražského vedení. Jednatelé podle ní neustále tlačili na to, aby pobočka v Ostravě nabírala nové invalidní zaměstnance. I v době, kdy pro ně nebyla práce.

Kriháková dnes u soudu řekla, že její tehdejší nadřízení, dva jednatelé firmy, jsou v této věci také stíháni. „Chodily pokyny nabírat, nabírat, nabírat. Když nebyla práce, lidé nic nedělali. Za to dostávali 2000 korun,“ řekla účetní.

Firma ale na každého takového zaměstnance od úřadu práce požadovala víc než 8000 korun. Rozdíl končil na účtech společnosti. Kriháková tvrdí, že se k podvodně získaným penězům nedostala. „Neměla jsem dispoziční práva k účtům,“ řekla.

Na druhou stranu se ale podílela na náborech, přijímaní nových zaměstnanců a navíc to podle obžaloby byla ona, kdo na základě plné moci předkládal úřadu práce nepravdivé žádosti o dotace na zaměstnání lidí se zdravotním postižením.

V první fázi podvodů, kdy firma vyplácela peníze zaměstnancům hotově, podle obžaloby lidem peníze automaticky strhávala. V době, kdy už podle zákona bylo potřeba mzdy zasílat na účet, žádali pracovníci od zaměstnanců, aby částku okolo 6000 korun vždy vraceli.

„Občas se našel někdo, komu se to nelíbilo,“ uvedla účetní. Proti nespokojeným zaměstnancům podle ní měla firma takzvanou pojistku. „Všichni podepsali nedatovanou dohodu o ukončení pracovního poměru dohodou. Kdo peníze nevrátil, byl propuštěn,“ uvedla u soudu obžalovaná žena.

Kriháková čelí obžalobě z dotačního podvodu. Její kolegyně z pomoci při dotačním podvodu. Obě se podílely na náboru invalidů a předávaly jim výplaty. Při tom postižení museli podepsat, že dostali vyšší sumy, než byla skutečnost.

Podle státního zástupce některé pracovní smlouvy firma s invalidy uzavírala výhradně proto, aby na ně žádala dotace. Vůbec neměla zájem, aby lidé vykonávali nějakou činnost.

Pavel Folta, ředitel ostravské Charity svatého Alexandra, která provozuje tři chráněné dílny, řekl, že zákon v tomto duchu obchází více zaměstnavatelů. „Hledají skulinky. Podle mého názoru se v tomto směru u nás málo kontroluje,“ uvedl.

Podle něj je potřeba sankcemi odfiltrovat podnikatele, kteří chtějí na zaměstnávaní handicapovaných vydělávat. „Je nepřirozené vydělat na práci invalidů. Některým firmám se to daří ve stamilionech,“ míní.

Sdílejte článek