Společnost
12/09/2017 Jaroslav Baďura

Chcete Zažít Ostravu jinak? Přijďte do ulic, ze kterých zmizí auta!

V soboru 16. září proběhne v Ostravě již pátý ročník komunitní akce Zažít Ostravu jinak.

„Jedním z pro mě nejhezčích základních pilířů celé akce je uzavírka lokality konání akce pro automobilovou dopravu. Na ulicích se tak najednou vytvoří prostor pro sport, dobré jídlo, hudbu, tanec, či divadlo,“ říká manažer komunitních projektů ve společnosti Cooltour Ostrava František Horvát.

Kde vůbec tato myšlenka vznikla a co je cílem/podstatou této události?
Slavnost pod názvem Zažít město jinak vznikla v roce 2006 díky pražské iniciativě Auto*Mat. Koná se ve spojitosti s Evropským týdnem mobility a mezinárodním dnem bez aut. V Ostravě se akce poprvé uskutečnila díky Kulturnímu centru Cooltour a dalším spřáteleným organizacím v roce 2013 pod názvem Zažít Ostravu jinak. První ročník, který se uskutečnil na ulici 30. dubna v Ostravě, tehdy navštívilo bezmála 2000 lidí. Na základě tohoto úspěšného faktu Cooltour pokračuje organizací akce letos již pátým rokem. Postupem času se k centru přidaly také další obvody jako Poruba či Jih.

Liší se letošní ročník v něčem od těch předchozích? Kdo všechno jej organizuje a jak se do něj mohou zapojit obyvatelé Ostravy?
Pátý jubilejní ročník Zažít Ostravu jinak bude pod taktovkou Cooltouru probíhat v Husově sadu a jeho okolí. Do organizace se připojila desítka místních kulturních a komunitních organizací, která nám s akcí pomůže. Původně jsme chtěli uzavřít prostor ulice Českobratrská, město však bylo s rekonstrukcí rychlejší. Myslím si, že celé akci primárně prospěje vyšší počet obyvatel žijících v dané lokalitě. Věřím tak, že si tamní sousedé rádi vytáhnou židli, stůl, upečou bábovku a vyrazí za námi ven. Neminou nás novinky, třeba DJ stage plná nejaktuálnějších hudebních trendů, či balkánská party na závěr celé akce. Zůstaneme však i při původních klasikách – nebude chybět soutěž o nejlepší sousedskou buchtu, či oblíbený běh na podpatcích. Třešničkou na pomyslném dortu je pak krásná spolupráce s Dopravním podnikem Ostrava. Společně jsme totiž připravili výpravu historické tramvaje Barborka, ve které budou moci cestující doslova a do písmene zadarmo zažít Ostravu jinak. Celou Barborku vyzdobí úžasná Lenka a její Láskočas, cestujícím zahraje funky DJ Booty Callin a nebude chybět ani pojízdný bar, či skupinka svižných tanečníků. Sousedská slavnost je však otevřena komukoli – stačí se nám ozvat skrze web www.zazitostravujinak.cz a určitě společně něco vymyslíme.

Pro jakou cílovou skupinu je akce primárně určena?
Sousedská slavnost Zažít Ostravu jinak má propojovat. A propojuje všechny bez rozdílu věku, rasy, národnosti či vyznání. Propojuje lidi z centra, z Poruby, z Jihu i z okolních menších měst. Je to souhra milých a zábavných aktivit, které dohromady tvoří ideální místo pro kohokoli. I když na Facebooku občas čteme, že je jen pro mladé, budu si stát za tím, že je opravdu pro každého.

Jaký význam podle vás mají sousedské slavnosti a obecně komunitní akce pro život ve městě?
Cooltour a jeho komunitní projekty dokazují, že Ostrava je živá, plná nápadů, kreativity a lidské touhy a potřeby aktivit a změny. Dělá mi radost, že i když se primárně jedná o kulturní centrum, dokážeme společně s aktivními Ostraváky vytvořit tak velké věci, jako je například Zažít Ostravu jinak, či vážnější, ale stejně zajímavé Městské zásahy, které napomohly upravit mnoho míst ve městě, nebo populární mapu USE-IT Ostrava, kterou se řadíme k evropským špičkám a představujeme Ostravu jinak. A že se o ni staráme i interně, dokazuje neustálý zájem o pěstitelské místo na naší Komunitní zahradě Tržnice, která se díky podpoře statutárního města a nadaci Veolia rozšíří do krásného komunitního parku uprostřed Černé louky.

Jaké další komunitní akce organizujete a kolik času vám zabere jejich příprava?
Mimo Zažít Ostravu jinak naleznete každý měsíc v programu Cooltouru minimálně jednu akci, která se týká úseku Projekty&Komunita. Listopadový (či jarní) Restaurant Day, kde společně s Gastronautkou pečeme letos již dvanácté vydání, velmi oblíbený a populární Nekonvenční Vánoční jarmark, který veřejnosti představí více jak stopadesát rukodělných umělců a jejich výrobků, či především ženami oblíbené Výprodeje šatníku, které jsme od loňského roku ozvláštnili o spolupráci se sítí charitativních obchodů Moment o.p.s.. Nechybí ani komunitní večeře, které spojují zajímavé a aktivní ostravské obyvatele, či tak trochu jiná Dámská jízda. No, a třešničkou na seznamu všech našich projektů je pak Cool kids ples, kde jsou děti za dámy a gentlemany a jejich rodiče se musí “uklidit” do koutku na baru. Za každým projektem stojí minimálně jeden koordinátor, spousta úsilí, námahy a stresu, ale také radosti z každé reakce.

Máte k některé ze komunitních akcí “speciální” vztah?
Když jsem do Cooltouru nastupoval, myslel jsem si, že pro mě projekt bude aktuální vždy zhruba tři měsíce před jeho začátkem. No, nebudu vám lhát, momentálně jsou pro mě aktuální projekty z prosince 2018. Ano, tak daleko se snažíme s naším sehraným týmem dramaturgů a produkčních vidět. Ať už se jedná o jakýkoli projekt, mám rád, když se nám podaří lidi zaujmout či pobavit. Jak uvádím i ve svém medailonku na našem webu, “Miluju atmosféru plného Cooltouru”. To si pak totiž jste jistí, že jste několika stovkám (či dokonce tisícům – ano, Nekonvenční vánoční Jarmark milují davy) lidí zlepšili den, pomohli uniknout z každodenního stereotypu a stresu a třeba i nějakým způsobem ovlivnili jejich myšlení. S troškou patosu na závěr snad jen o tom, že uvažuju, že bych měl přepsat tu frázi na “Miluju Cooltour”.

Sdílejte článek