Cesta kolem světa za pár korun? Vím, jak na to, radí lidem cestovatelka Hana Machalová

3.1.2018 11:14 Společnost 0

Obecná pravda, že člověk s průměrným platem si dokáže našetřit na jednu úspornou zahraniční dovolenou, neplatí. Hana Machalová je sekretářkou ředitele jedné společnosti na Vsetínsku. Přestože ředitel je Angličan a dá se očekávat, že toho za rok dosti procestuje, na svou asistentku zdaleka nemá.

Cesta kolem světa za pár korun? Vím, jak na to, radí lidem cestovatelka Hana Machalová

Letecký deník Hany Machalové. Foto: Archiv Hany Machalové

Hana Machalová je matkou čtyřleté dcery a dokáže ze svého platu asistentky procestovat i třetinu roku, obletěla šestkrát zeměkouli a ročně navštíví okolo patnácti zemí. Nedávno o tom dokonce začala i přednášet a její facebookový profil Snadno do světa si rychle získává tisíce příznivců.

Není cestovatelkou, která by někde spala pod mostem, aby ušetřila – jen prostě dobře plánuje nákup letenek, dopravu po zahraničních městech a vše ostatní.

Kdy jste vlastně začala aktivněji cestovat?
Ubíhající krajinu jsem měla v sobě vtištěnou od dětství prožitého s železniční režijkou. Během studií jsem využívala všemožné akce pro mladé a dočkala se této zázračné doby, kterou vytvořil internet a dopravci snažící se na něm vmžiku prodat.

Byla jste někdy na klasickém zahraničním zájezdu, který vás u cestovky přijde od deseti do sto tisíc?
Před deseti lety byl lov zájezdů na poslední chvíli jedinou cestou, jak ušetřit. Samotné letenky byly dražší. Ulovila jsem desetidenní cesty do Turecka, Tuniska, a na Malorku kolem osmi tisíc. O nějakých desetitisících nemůže být řeč. Fascinuje mě, že lidé jsou ochotni za týdenní dovolenou vydat několikaměsíční úspory. Učím je přemýšlet jinak. Česká republika má skvělou polohu – na západ draho, na východ levně. Ve vysoké sezoně miřte směr východ, v nízké sezoně na západ a do exotiky. Uvidíte celý svět za rozumnou cenu.

Okinawa. Foto: Hana Machalová

Okinawa. Foto: Hana Machalová

Jak jste přišla na to, kde sledovat ceny letenek, jak si zajistit levnou dopravu?
Jako asistentka neustále zajišťuji cesty, jsem v kontaktu s letenkáři, musím umět vygooglit nemožné. Je mnoho stránek specializujících se na levné letenky. Bývá jich jen pár kusů a koupě je otázka spíše minut než dnů.

Kde všude už jste byla?
Zeměkouli jsem obletěla šestkrát. Mám letecký deník. Od Havaje, USA, Kanady na západě po Čínu a Japonsko na východě. Jižní polokoule mě teprve čeká. Největší dojem na mě udělaly země kolem Hedvábné stezky.

Pouliční občerstvení v Shangai. Foto: Hana Machalová

Pouliční občerstvení v Shangai. Foto: Hana Machalová

Jsou lidé ochotní si tyto informace vyhledávat, nebo jsou raději, když to za ně udělá cestovka a oni si prostě připlatí?
Ze zkušenosti z mých přednášek lidé jezdí do dálav s cestovkou spíše z nedostupnosti informací, ze strachu, že to nezvládnou sami, že se nedomluví a z lenosti či nedostatku času sami organizovat. Někdo v tom zůstane a nezbývá mu, než zaplatit, někoho to naopak nakopne a vyrazí na vlastní pěst.

Kolik je okolo vás lidí, kterým pomáháte cestovat za rozumné ceny?
Na mé facebookové stránce Hana Machalová/snadnodosveta mám už několik tisíc fanoušků, na akce, jako jsou mé přednášky, přijde vždy přes stovku lidí.

Japonsko. Foto: Hana Machalová

Japonsko. Foto: Hana Machalová

Přibývá jich?
Každým dnem, nejvíce po přednáškách a ve velkých městech. Také během cest, kdy každý den zveřejňuji fotoalbum, co jsem navštívila, jak jsem se tam dostala. Chci lidem ukázat, že cestování je snadné a bezpečné a není o nic složitější, než cesta vlakem do Olomouce.

Jaký byl váš dosud největší majstrštych – destinace za vskutku skvělou cenu?
Na kilometry asi cesta Katowice-Malta-Curych-Singapur-Langkawi (Malajsie)-Singapur-Curych za 7500 Kč. Ještě musím přidat panoramatickou cestu vlakem z Curychu přes Alpy do Vídně za 29 EUR a hrubá cesta je hotová. Po Evropě jezdím za pár stovek. Do 300 Kč/směr jsem pořídila cesty do Londýna, Milána, Paříže, Basileje, Bari, Berlína, Gdaňsku, Lvova. Do 500 Kč/směr do Edinburgu, Kyjeva, Oděsy.

Zažila jste někdy ve své pečlivě plánované dovolené i potíže?
Ne. Jsme často v šoku, v kolika zemích to funguje lépe než u nás, zejména čistota a organizace dopravy, kvalitnější potraviny, levnější a hezčí ubytování. V dopravě nás zklamala jen Sicílie a v ubytování Norsko, ale nic, co by se nedalo přejít s úsměvem na tváři. Nejpříjemněji nás překvapilo Polsko, Ukrajina, Rumunsko, Spojené Arabské Emiráty a Kazachstán.

Vancouver. Foto: Hana Machalová

Vancouver. Foto: Hana Machalová

Ráda říkáte, že mohou cestovat i senioři či matky s dětmi, je to skutečně tak?
Jsem toho živým důkazem. Většinu mých cest absolvuji se školkovním dítětem a babičkou. Všude ve světě je pohodlí, dokonce i v národních parcích daleko od měst. Někdy se zadaří i dobrodružnější spaní, například ve vlaku, ve stanu, v autobusu, na patrové posteli, z čehož jsou děti nadšené. Pokud neděláte horolezeckou expedici natěžko, není důvod nechávat je doma.

Maminka Hany Machalové s její dcerkou v Abú Dhabí. Foto: Hana Machalová

Maminka Hany Machalové s její dcerkou v Abú Dhabí. Foto: Hana Machalová

Kam se chystáte v rámci dalších cest, co vše už máte v plánu?
Na rok 2018 už mám letenky do Izraele/Jordánska, Singapuru/Malajsie, Bulharska/hory a přes Kyjev do Arménie. Ráda bych se podívala do Uzbekistánu nebo Íránu, procestovala východ Kanady, Jižní Koreu, nějaký ten exotický ostrov s kokosovými palmami proklatě nízko. Většinou je otázkou náhody, co je v akci a řeknu si: jedu!

Jaroslav Baďura |

Přečtěte si více z rubriky "Společnost", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.