Politika
14/10/2015 ČTK

Černý den pro ostravský hazard. Většina obvodů řekla stop!

Ostravští městští zastupitelé dnes schválili výraznou regulaci hazardu v krajském městě. Celoplošný zákaz bude platit v městských obvodech Polanka nad Odrou, Hošťálkovice, Hrabová, Nová Ves, Ostrava-Jih, Plesná, Poruba, Proskovice, Slezská Ostrava, Svinov, Třebovice a Vítkovice. V Mariánských Horách a Hulvákách a Moravské Ostravě a Přívozu se zákaz nebude vztahovat na kasina. Obecně závazná vyhláška by měla začít platit od roku 2017.

Podoba vyhlášky respektuje představy jednotlivých městských obvodů o omezení hazardu na jejich území. Více než polovina z 23 obvodů se přiklonila k plošnému zákazu, včetně velkých městských částí. Ostatní městské obvody plošný zákaz nepožadují, ale spíše prosazují zachování současného stavu s tím, že většina s dalším rozšiřováním hazardu nepočítá.

Opoziční KSČM navrhla zákaz hazardu na území celého města, to ale zastupitelstvo neschválilo. „Vede nás k tomu náš volební program, protože jsme občanům slíbili, že to budeme prosazovat. Šlo nám o zamezení negativních jevů, které souvisí s tímto byznysem. Dopadá to zejména na mladé lidi a celoplošný zákaz by určitě prospěl tomu, aby se mladí lidé k těmto přístrojům nedostávali,“ uvedl opoziční zastupitel Josef Babka (KSČM).

„Slibujeme si od toho, že nevzniknou noví patologičtí hráči. Ty současné už asi nezachráníme, ale můžeme zachránit další generace. Na Jihu jsou herny úplně všude,“ uvedl starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář (ANO).

Výkonný ředitel a místopředseda představenstva společnosti Synot Tip Petr Mikoška dnes zastupitelům navrhl, aby nabytí účinnosti vyhlášky bylo vázáno na výsledek mezinárodní arbitráže. „Vystoupil jsem s návrhem, aby zastupitelé vzali v potaz zahájenou mezinárodní arbitráž. Arbitráž podaly mezinárodní společnosti, které nesouhlasí se způsobem regulace loterií tak, jak je aplikován českým právním systémem,“ uvedl Mikoška. Podle něj výrazná regulace nepomůže řešit problémy související s hráčstvím, protože umožní rozvoj černého trhu. Dodal, že společnost v Ostravě přijde o stovky hracích zařízení a bude muset zřejmě zrušit desítky pracovních míst.

Na konci června bylo na území města v provozu 3102 herních zařízení. „Navrhovanou regulací by mělo být postiženo 85 procent z uvedeného počtu přístrojů. V odpovídajícím poměru by se snížil také příjem z hazardu do rozpočtu města, který v současné době představuje zhruba 260 milionů korun ročně,“ řekl ČTK už dříve primátor Tomáš Macura (ANO).

O regulaci hazardu chtělo rozhodnout už bývalé vedení města. Přestože novou vyhlášku omezující hazard připravovalo zhruba dva roky, na její definitivní podobě se zastupitelé nikdy neshodli.

Peníze, které do městské kasy plynou z hazardu, město využívá například na podporu sportu či kultury, zhruba třetina z celkové částky pak je poměrně přerozdělována zpět mezi obvody. Primátor počítá s tím, že město výpadek příjmu z hazardu bude muset vykrýt z jiných zdrojů tak, aby mohlo i nadále podporovat kulturu a sport. „Musíme ty peníze najít někde jinde. Musíme ušetřit jiné výdaje, snad se zvýší daňové příjmy na straně města. Věřím, že si s tím poradíme, rozhodně nechceme likvidovat kulturu ani sport,“ uvedl Macura.

Sdílejte článek