Společnost
08/10/2017 Admin PATRIOT

Čeladná se rozrůstá a mládne. Od roku 2000 tu přibylo 700 obyvatel!

Obec Čeladná byla před rokem 1989 a rovněž několik let po něm známá především díky tamní porodnici, ve které přišly za dobu její existence na svět tisíce dětí.

Mohlo by se tedy zdát, že po uzavření porodnice na začátku nového tisíciletí dojde k úpadku obce, opak je ale pravdou, i když, jak jsme zjistili, rozkvět obce v posledních letech se zvýšenou porodností úplně nesouvisí.

Nová éra Čeladné se datuje k roku 2000, kdy bylo v obci otevřeno největší golfové hřiště v ČR a začala výstavba nového centra obce. Od té doby zažívá Čeladná bouřlivý rozvoj a stala se vyhledávaným místem pro bydlení i rekreaci.

Na lázeňskou tradici navázalo Beskydské rehabilitační centrum na úpatí Ondřejníku. Díky mimořádně příznivým klimatickým podmínkám a vysoké úrovni rehabilitační péče je vyhledávaným zdravotnickým zařízením s výbornou pověstí.

Později otevřené centrum Lara Wellness následně doplnilo léčebné kůry o nadstandardní wellness služby spolu s možností komfortního ubytování a stravování. Za neopakovatelnou a dnes vzácnou atmosférou rodinných lázní jezdí do Čeladné pacienti a hosté doslova z celé republiky.

A nesmíme zapomenout ani na fakt, že právě v novodobé historii se Čeladná stala nejen vyhlášeným golfovým rájem, ale také významným turistickým centrem.

Na počátku 21. století prošla většina zdejších ubytovacích zařízení výraznou modernizací a zároveň začaly vyrůstat nové hotely a penziony. Díky tomu dnes v obci najdou vhodné místo k rekreaci rodiny s dětmi, turisté i náročnější klienti, kteří hledají služby na nejvyšší světové úrovni.

A demografický vývoj Čeladné to potvrzuje: v roce 2000 měla obec 2037 obyvatel, nyní je jich o 700 více, což je nárůst o více než 34 % za posledních 17 let. Jejich průměrný věk je přitom 39 let – Čeladná doslova mládne…

Největší nárůst obyvatel byl podle čeladenské matrikářky Lenky Kaděrkové zaznamenán v posledních 7 letech – činil 50 až 60 obyvatel ročně, přičemž nejvyšší bylo toto číslo v roce 2016, kdy se Čeladná rozrostla o dalších 92 obyvatel.

Za vším samozřejmě není zvýšená porodnost místních obyvatel – dětí se v Čeladné v letech 2011-2016 narodilo v průměru 21 ročně, obec láká v posledních letech i přistěhovalce.

„Do obce se stěhují jak mladé rodiny, které u nás postaví rodinný dům, tak třeba i bezdětní, kteří v naší obci později rodinu založí. Trvalý pobyt si pak v Čeladné často zvolí i senioři k prožití klidného stáří na svých chatách,“ říká matrikářka Kaděrková.

A starosta Čeladné Pavol Lukša tento trend posledních let ještě více přibližuje a zároveň nastiňuje možný budoucí vývoj jedné z nejznámějších beskydských obcí.

„Samozřejmě si uvědomujeme, že rozvoj Čeladné nelze provádět donekonečna s takovou intenzitou, s jakou se tak dělo doposud. Spíše se tak v této době snažíme jít cestou zlepšování infrastruktury a služeb,“ říká starosta obce.

Proto i nový územní plán doznal regulace co se týče bytových domů, takže přejal jen ty projekty bytových domů, které byly pod kuratelou platných územních rozhodnutí a další již nový územní plán neumožňuje.

„Naše obec jde cestou kvality, čímž myslíme mimo jiné i zkvalitňování infrastruktury. Jako příklad uvedu budování chodníků pro bezpečnost chodců, vybavování naší základní a mateřských škol, přičemž nejdeme cestou zvyšování kapacity těchto zařízení. Finanční zdroje totiž chceme do budoucna více směřovat například do vyhledávání vodních zdrojů nebo volnočasových aktivit našich občanů,“ uzavírá starosta Čeladné Pavol Lukša.

Vít Goršanov

Sdílejte článek