Nejnovější zprávy: Slezské zemské muzeum připomene život a módu v Československu Při nehodě dvou aut museli hasiči vyprostit jednoho zraněného

Byznys

Část pracovníků ArcelorMittal demonstrovala, kvůli úmrtí kolegy nedostali prémie

Zaměstnanci středojemné válcovny podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO) protestují proti tomu, že jim firma kvůli smrtelnému úrazu agenturního pracovníka odmítla vyplatit prémie za třetí čtvrtletí.

Několik stovek lidí ve čtvrtek před podnikem demonstrovalo. Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková řekla, že o nevyplacení prémií rozhodlo vedení podniku v souladu s platným prémiovým řádem, který je závazný pro celou firmu a na jehož principech se vedení s odborovými organizacemi shodlo už v roce 2014.

„Jednalo se o protestní akci jedné z deseti firemních odborových organizací, nikoli o centrální protest,“ řekla Černá. Zaměstnavatel je podle ní povinen zajistit bezpečné pracoviště a pracovní podmínky jak kmenovým, tak agenturním zaměstnancům.

„Cíle v oblasti bezpečnosti proto zahrnují všechny zaměstnance bez ohledu na to, zda se jedná o kmenové, či agenturní, chceme dosáhnout toho, aby se všichni naši pracovníci vraceli po práci domů v pořádku. Cíl v oblasti bezpečnosti práce na středojemné válcovně proto nebyl dosažen, a tedy nebyla splněna ani kritéria pro vyplacení souvisejících prémií,“ uvedla mluvčí.

Doplnila, že od roku 2014, kdy platí současný prémiový řád, už se podobný případ jednou stal. Agenturní zaměstnanec tehdy utrpěl smrtelný úraz v Závodě 5 – Doprava. „Z hlediska odměn se postupovalo stejně,“ uvedla Černá.

Předseda Základní organizace OS KOVO ArcelorMittal ČR Vítězslav Prak řekl, že v podniku je podepsaný prémiový řád pro ředitelství a potom zvlášť pro každý výrobní závod.

„Zatímco v prémiovém řádu pro ředitelství se jasně píše, že úrazová četnost se posuzuje jak u kmenových, tak u agenturních zaměstnanců, tak v prémiovém řádu pro výrobní závody toto není uvedeno. Tam je prostě jenom ‚zaměstnanců provozu‘ nebo ‚zaměstnanců závodu‘. To podle nás je dost odlišný text, a jestliže se v jednom dokumentu pro ředitelství uvádí, že to platí pro agenturní zaměstnance také, a v našem prémiovém řádu ne, tak podle nás se to na agenturní zaměstnance prostě vztahovat nemůže,“ řekl Prak.

Mluvčí AMO uvedla, že už před demonstrací se vedení podniku sešlo s odboráři a nabídlo jim vstřícný krok, který má zvýšit bezpečnost.

„Pokud v následujícím období zaměstnanci válcovny splní speciální zadané úkoly a projekty v oblasti bezpečnosti, bude jim vyplaceno cca 70 procent částky, která by jim byla vyplacena na prémiích za třetí čtvrtletí. Odměna by činila v průměru cca 4000 korun,“ uvedla Černá.

Prak řekl, že odboráři nyní vyhodnocují demonstraci. „Vyzveme vedení firmy opět k jednání, abychom pokud možno došli ke shodě. V případě, že k tomu nedojde, tak budeme muset podniknout nějaké další kroky nárazového charakteru,“ řekl Prak.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi téměř 7000 zaměstnanců. Průměrný výdělek tam v roce 2016 činil 35.104 korun.

Foto dne