Politika
19/10/2016 Tomáš Svoboda

Bouřlivé téma: Ostravská univerzita je proti hradu a spol., vyvěsila tibetskou vlajku

Symbolicky za pět minut dvanáct se dnes na budově rektorátu Ostravské univerzita objevila vlajka Tibetu. A to jako vyjádření protestu s jednáním čtyř vrcholných politiků České republiky, kteří ve svém prohlášení projevili pragmatickou loajalitu k politice Číny, která tibetské území od 50. let okupuje.

Na stranu Číny a hájení vzájemných vztahů se konkrétně postavili prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěcha a šéf Sněmovny Jan Hamáček. Jejich jednání vyvolalo vlnu nevole nejen na akademické půdě napříč republikou.

„Dalajláma je představitelem ochrany lidských práv a zachování kulturní identity národů. A právě Česká republika by s ohledem na svou historii a odkaz prvního demokratického prezidenta Václava Havla měla tyto myšlenky podporovat,“ okomentoval jednání politiků rektor Ostravské univerzity, profesor Jan Lata.

Právě dnešním spustěním tibetské vlajky ze své budovy na ulici Dvořákova se „Ostravská“ připojila k protestu vůči pragmatické politice vrcholných ústavních činitelů, a to přesně a také symbolicky v 11.55 ( tedy „za pět dvanáct“).

„Dalajláma je člověk hlásající toleranci a vstřícnost, což je v naprosté většině v souladu se snahami a cíli akademického prostředí. Mimo jiné řekl: Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují, vyprávějí příběhy a milují vše živé. O to by se měla snažit celá společnost. Záměna ideálů za čirý pragmatismus je cesta do pekel,“ dodal v tiskové zprávě rektor Lata.

Tibetský duchovní vůbec Dalajláma Česko navštívil u příležitosti konání mezinárodní konference Forum 2000 v Praze, kde v minulosti opakovaně vystoupil. Tentokrát se s ním sešli mimo jiné lidovečtí politici Pavel Bělobrádek a Daniel Herman.

Sdílejte článek