Kultura
30/11/2017 Jaroslav Baďura

Boris Renner nafotil unikátní kalendář Válečná pole 1918-1945

Nejen v Ostravě, ale i na dalších místech kraje se v uplynulých měsících pro Slezské zemské muzeum vytvářel neobvyklý kalendář pro rok 2018, který přibližuje válečné události z let 1918 až 1945.

Jeho autorem je ostravský fotograf Boris Renner. I pro něj samotného bylo focení výjimečné tím, že se na něm podílelo přes 30 osob, několik zvířat, a také tím, že vznikl v tandemu s dalším ostravským patriotem Markem Pietoněm, který se podílel na režii scén.

Borisi, kdo přišel s tímto tématem?
V létě jsme točili s Markem videopozvánku (https://vimeo.com) na přehlídku vojenské techniky a dobové bojové ukázky , které proběhnou příští rok v rámci oslav stého výročí vzniku naší republiky v Darkovičkách. Tam dostala ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková nápad, že by mohl také vzniknout kalendář, který by zachycoval charakteristické prvky pro válečné a meziválečné období.

Jak dlouho jste kalendář fotili?
První pracovní porada proběhla někdy na začátku října a pak už se hned šlo do akce. Neměli jsme na realizaci tedy moc času. Podobné projekty se většinou plánují několik měsíců dopředu a potřebujete k nim mít širší přípravu i zázemí. Ale právě takto mě to baví nejvíce – bez složitého plánování . Díky nasazení všech zúčastněných jsme vše stihli včas, abychom ještě mohli udělat postprodukci a konečnou grafiku. Poslední fotka vznikla při příležitosti vystavení modelu letadla Spitfire ve skutečné velikosti 8. listopadu v Porubě.

Koho a co můžeme tedy na fotografiích vidět?
Téma jsme si zadali v rozmezí let 1918–1945, tedy do období , kdy vznikala naše armáda, a do let, kdy probíhal největší válečný konflikt. Tady asi musím dodat, že nikde neuvidíte potoky krve – spíše se nám jednalo o to, pokusit se přiblížit atmosféru tehdejší doby. Jako předloha a inspirace sloužily reálné snímky samotných vojáků, kteří se bojů zúčastnili, a které nám přiblížily dění nejen ve frontové linii, ale i v zázemí. Jsou to tedy spíše takové střípky situací, které tito hrdinové každodenně prožívali.

Co jste při práci zažili?
Už první realizovaný snímek naznačil, že toto focení bude jiné. Měl charakterizovat útěk československých pilotů z naší vlasti před fašismem do Británie, kde se z nich stala významná složka R.A.F. (Royal Air Force – Bristské krílovské letectvo). Brodili jsme se v blátě a prodírali křovinami na Koblovské štěrkovně, kde jsou zbytky opuštěné lodi, na jejíž palubě jsme scénu fotili. Je jasné, že když fotíte například scénu z afrického Tobruku, nepojedeme kvůli ní do Libye, ale chtěli jsme, aby si lidi při pohledu na fotku řekli: „A oni byli fotit až v Tobruku?“ Těžko se to vysvětluje, ale na drobných detailech záleží výsledný celek, takže jsme věnovali velkou pozornost právě detailům, jež vytvářejí konečné vyznění scény.

Jaký je účel vydání kalendáře?
Už jsem zmínil, že příští rok bude ve znamení 100. výročí vzniku samostatného Československa. My jsme tímto kalendářem chtěli vzdát hold lidem, kteří se aktivně zapojili do vytváření našich novodobých dějin, všem prostým a bezejmenným hrdinům, kteří si vážili slova vlast a neváhali pro ni obětovat vše. Tím je kalendář výjimečný a proto pro mě byla radost na něm pracovat.

Slavnostní křest kalendáře VÁLEČNÁ POLE 1918–1945 a beseda s autory se uskuteční v ostravském centru PANT v pondělí 4. prosince 2017 od 18,00 hodin. Hosté si mohu kalendář přímo zakoupit na tomto křtu.

Sdílejte článek