Společnost
25/10/2017 Tomáš Svoboda

Baník překvapil Spartu! Díky penaltám ji vyřadil z poháru

Na pražské Letné se ve středu večer děly věci. V osmifinálovém utkání poháru Mol Cup byl úspěšnější ostravský Baník, který domácí Spartu po remíze 2:2 porazil 4:2 na penalty a zaslouženě postoupil mezi nejlepších osm týmů soutěže.

Jelikož se baníkovci v posledních týdnech spíše trápí, očekával se zápas, ve kterém Sparta potvrdí roli favorita. Vždyť pro ambiciózní, ale zatím velmi rozpačitý, projekt vedený italským trenérem Andreou Stramaccionim byl Mol Cup de facto jedinou cestou do evropských pohárů.

Baník byl však i bez kapitána Milana Baroše od prvních minut mnohem živější než soupeř, který pro změnu postrádal hvězdného Tomáše Rosického. Nejvýraznější postavou duelu se tak stal odchovanec Slavie a nynější baníkovský záložník Robert Hrubý, který poslal hosty ve 37. minutě do vedení.

Roli herního lídra týmu plnil také klidnou rozehrávkou a řadou přesných přihrávek. Ani to však nestačilo na aktivní odpor proti Spartě po celých 90 minut. Ve druhém poločase se domácí přece jen vzpamatovali a vyrovnání několikrát doslova viselo ve vzduchu.

Nakonec se z nebes na zem opravdu sneslo, protože v 77. minutě umístil centrovaný míč mimo dosah brankáře Martina Šustra střídající Marc Janko. Škoda, že krátce před tím neproměnil velkou šanci na druhé straně Bronislav Stáňa.

Pod sílícím tlakem Sparty baníkovcům sice rychle ubývala energie, ale zápas se jim přesto povedlo dotáhnout k remíze a následnému prodloužení. V něm se hned po třech minutách postaral o velké překvapení s pořadovým číslem dvě stoper Oleksandr Azackij, který po rohovém kopu Dyjana Carlose de Azeveda vstřelil gól na 2:1.

Sparťané odpověděli akrobatickým kopem přes hlavu v podání Josefa Šurala, jehož gólová trefa však zřejmě byla na hranici regulérnosti. Drama gradovalo a nakonec dospělo až k napínavým penaltám, ve kterých prokázali více klidu baníkovci, konkrétně Lukáš Pazdera, Robert Hrubý a bratři Jakub a Ondřej Šašinkové. Na penalty tak zvítězili 4:2.

„Zápas jsme odehráli velice dobře, mohli jsme vidět dobrý výkon od všech hráčů. Věřím, že nás to posune dál,“ uvedl bezprostředně po skončení duelu trenér Baníku Radim Kučera.

Postup do pohárového čtvrtfinále je pro jeho tým, který v lize spadl na 14. místo, velkým povzbuzením jak před dalším vzájemným utkáním, které si oba rivalové na stejném stadionu zopakují v rámci 12. kola HET ligy již tuto neděli, tak do zbytku podzimní sezóny.

Euforie však není na místě. Mnozí z fanoušků tuší, že už za čtyři dny půjde o zcela odlišné představení. A to nejen proto, že by v něm mělo dojít na fotbalové hvězdné války, které v čele svých týmů povedou ikony Baroš a Rosický…