Společnost
14/09/2017 Tomáš Svoboda

Baník napravuje hříchy minulosti. V Ostravě otevřel středoškolskou akademii

Důležitý krok pro budoucí rozvoj klubu učinili zástupci fotbalistů ostravského Baníku. Ve čtvrtek 14. září oficiálně otevřeli první studijní ročník středoškolského oboru ekonomika a sport na ZŠ Bohumíra Dvorského v městské části Ostrava-Jih.

Jedná se unikátní projekt v rámci České republiky, který mladým hráčům Baníku umožní v prostředí klubové akademie kontinuální přechod mezi základní a střední školou ve specializovaném režimu přizpůsobeném fotbalové kariéře.

Do nově otevřeného čtyřletého maturitního oboru „Ekonomika a sport“ s povinně volitelným předmětem fotbal nastoupilo 22 talentovaných fotbalistů ve věku 15 a 16 let. „Dnešní den je pro Baník velmi významný. Od chvíle, kdy jsem vstoupil do klubu, jsem snil o dni, jako je tento,“ uvedl majitel klubu Václav Brabec.

Jak dále podotkl, síla Baníku vždy spočívala ve vlastních odchovancích a pozdějších reprezentantech, jako byli Jiří Křižák, Miroslav Wiecek, Tomáš Galásek, Marek Jankulovski nebo Milan Baroš, který je současným kapitánem prvoligového mužstva.

„Všichni tito fotbalisté vzešli z mládežnického programu Baníku. Cílem nově otevřené akademie je na tyto úspěchy navázat a vychovávat hráče, kteří se snadno zapracují do klubového A-mužstva,“ doplnil Brabec.

Z mladých už nebudou „batůžkáři“

Baník tímto krokem v podstatě reaguje na dlouhodobé hříchy minulosti, kdy klub, který je vnímán jako jeden z tradičních symbolů regionu, paradoxně nebyl schopen svým nadějím zajistit adekvátní podmínky pro sportovní i osobnostní růst.

Ve fotbalových kruzích se jeho dorostencům tak trochu posměšně říkalo „baťůžkáři“, protože museli kvůli chybějícímu tréninkovému centru neustále cestovat napříč Ostravou.

„Měli jsme a máme skvěle fungující žákovskou základnu, která má zázemí na Základní škole Jana Šoupala v Ostravě-Porubě. Bohužel při přechodu ze žákovského do dorosteneckého věku se nám talenty začaly ztrácet. Bylo to dáno tím, že jsme kluky po základní škole ztratili z dohledu,“ řekl sportovní ředitel baníkovské mládeže Petr Mašlej.

Podle něj bylo chybou, že se mladí hráči rozutekli na různé střední školy, což mělo za následek nejednotnou úroveň tréninkové přípravy, o problémech s prospěchem nemluvě. „Ve finále jejich fotbalová výkonnnost poklesla a ani k maturitě někdy nedošli. To by se středoškolskou akademií mělo změnit,“ dodal Mašlej.

Středoškolské studium s jednotnou fotbalovou výchovou i vzdělávacím programem by do budoucna mělo přinést efekt nejen v podobě kvalitních hráčů, ale také odborníků jako jsou například kondiční trenéři či manažeři, kteří se následně mohou uplatnit nejen v Baníku.

Kromě pedagogů a trenérů se jim budou speciálně věnovat také klubové legendy. Bývalý vynikající útočník Václav Daněk a obránce René Bolf, kteří budou své nástupce učit fotbalovým dovednostem.

V plánu je výstavba dalších hřišť

Projekt nové středoškolské akademie Baníku, na kterém se podílí také město Ostrava, obvod Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj, Obchodní akademie Karviná a ZŠ Dvorská, není osamoceným výstřelem do tmy.

Z celkového hlediska zapadá do širší investiční koncepce, v rámci které se v Ostravě chystá výstavba důstojného tréninkového zázemí pro baníkovskou mládežnickou akademii.

Vedení klubu, který po letošním postupu opět patří mezi prvoligovou elitu a který nedávno oslavil 95. výročí od založení, chce realizovat také dorostenecké tréninkové centrum v areálu Vista v Ostravě-Zábřehu. Podle tiskové zprávy z městského obvodu již došlo k prodeji pozemků včetně staveb na ulicích Plzeňská a Pavlovova.

Do roku 2019 by tam měl vyrůst sportovní areál o dvou hřištích s umělým povrchem a jedním hřištěm s přírodním povrchem.

„Dále bude zrekonstruovaný objekt na ulici Plzeňská, ve kterém vzniknou šatny a sociální zařízení a zrekonstruovaný objekt na ulici Pavlovova s byty pro trenéry a hráče, internát, učebny či cvičební sály. Za projektem stojí Ostravská sportovní z.s. a členy jsou čtyři fotbalová sdružení v čele s Akademií Baníku Ostrava,“ upřesnila tisková mluvčí obvodu Martina Gavendová.

Samostatnou kapitolou ve fotbalovém rozvoji Ostravy je pak plánovaná rekonstrukce stadionu Bazaly, jehož vlastníkem je město a kde by mělo vzniknout další moderní tréninkové zázemí nejen pro fotbalisty Baníku.

Sdílejte článek