Společnost
17/08/2017 Tomáš Svoboda

Architektura s puncem světovosti! V domě u Havířova ladí každý centimetr

Na stránkách Magazínu PATRIOT představujeme úspěšné stavby, které získaly ocenění v letošním 11. ročníku prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Náš seriál pokračuje zastavením u Havířova, kde stojí elegantní rodinný dům, který vyniká dokonalým souladem s krajinou i výhledem na Lysou horu a panorama Beskyd.

Parcelu mám a chci na ní postavit jednoduchý a elegantní dům, do kterého se přestěhuji z bytu. Důležitá je otevřenost směrem do okolní přírody a zároveň možnost odpočinku a relaxace v soukromí.

Takové bylo zadání, se kterým přišel před více než sedmi lety investor, který, jak se říká, jasně věděl, do čeho jde. Vytipoval si architektonická studia, aby mu vytvořila návrh moderního rodinného bydlení.

Unikátním prvkem je obloukové prosklení

„Náš návrh se mu líbil natolik, že chtěl dům přesně podle něj realizovat. Od té chvíle se koncept domu nezměnil. Zůstal tak, jak jsme jej navrhli včetně zaoblení v rohu, velkorysého prosklení a otevření do krajiny,“ vrací se zpět v čase architekt Kamil Mrva.

K úpravám nakonec došlo pouze u dílčích prvků, jako jsou povrchy podlahových či stropních konstrukcí. Jaký dům se jim vlastně podařilo navrhnout a následně v letech 2012 až 2013 realizovat?

Vytvořili otevřený obytný prostor domu, který je vložený mezi dvěma horizontálními železobetonovými deskami. Zdánlivě snadné řešení, avšak z technického hlediska šlo o velkou výzvu. „Vzhledem k tomu, že je dům z jižní strany prosklený, musí jeho přední část nést sloupy a střed je pak ztužen masivním železobetonovým jádrem,“ vysvětluje architekt.

Atraktivním a opět velmi náročným detailem byla realizace rohového oblouku v prosklené stěně. Použito bylo speciální izolační trojsklo, na jehož osazování se přijeli podívat i sami odborníci z teplické sklárny, kde jej vyrobili. Ve své době šlo o experiment, který vyžadoval jeden zkušební pokus.

„Dalším specifickým materiálem byla unikátní střešní fólie, která se na stavbu přivezla ve dvou kusech a následně se natavovala na plochou střechu. Dosáhli jsme tak minima spojů. Střecha je dnes už krásně zarostlá zelení, takže dům opravdu splývá s krajinou,“ pokračuje autor úspěšného návrhu.

Ladí každý centimetr

Na tom, že se projekt velmi vydařil, měla podle něj velký podíl spolupráce s investorem, který už měl za sebou výstavbu několika moderních staveb. Nadšený přístup a jasná vize, to byly hlavní faktory, které pomohly k mimořádnému výsledku.

„Důležitá však byla také role jednoho z nejlepších zahradních architektů Zdeňka Sendlera, který byl přizván ke spolupráci. Díky němu je dům precizně zasazen do terénu. Vytvořil čistý green, který navazuje na dům a zahradu, která má charakter louky,“ říká Kamil Mrva.

Přestože dům každého upoutá nádhernou scenérií a výhledy do krajiny, která vychází z polohy na jižním svahu, mají jeho obyvatelé možnost se uzavřít před okolním světem pomocí vnitřního atria. Jeho funkcí je zajistit úplné soukromí.

Celkově otevřený koncept interiéru, to je trend v moderním bydlení, byť, jak se záhy dozvíme, jde v podstatě o historicky prověřenou záležitost. Alespoň tedy v některých regionech.

„Třeba na Valašsku se dříve žilo v jedné jizbě. V jednom rohu byla kamna, v druhém posezení a ve třetím se spalo. Dostali jsme se v podstatě k parafrázi na jeden velký prostor, kde můžeme sedět, sledovat televizi, výhled ven, jíst nebo cvičit. Jenom ložnice a koupelna je pouhým posunem dveří oddělená,“ popisuje architekt.

Jelikož je pro jeho tvorbu typické přiznávání materiálů, jsou i v domě u Havířova viditelné prvky jako venkovní obklad z dřevěných latí, v interiéru je to zase pohledový beton či tabule z mléčného skla.

Vše je precizně přesné a harmonické. „Investor je profesí strojař, takže pro něj bylo důležité, aby ladil každý centimetr. Jsme rádi, že se to podařilo. Dům byl dokonce před časem publikován na Arch Daily, což je portál, který se zabývá světovou architekturou,“ upozorňuje Kamil Mrva na mezinárodní věhlas.

Mnohem cennější však pro něj byl lidský rozměr spolupráce, která vlastně přetrvává dodnes.

„Spolupráce se vyvinula v přátelství. Investor mi nabídnul tykání, což bylo krásné. Příběhy lidí, kteří se na nás znovu obracejí a chtějí, abychom pokračovali v práci, máme rádi,“ dodává na závěr tvůrce domu, který v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2016 získal čestné uznání v kategorii rodinných domů.

Vyhlašovateli soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů. Organizátorem je společnost Pulary Group.

Sdílejte článek