Nejnovější zprávy: Slavné výročí: Před 120 lety vyjel z Kopřivnice Präsident! ​MOVE fest je ochutnávka možností, říká ředitelka tanečního festivalu

Politika

ANO a ODS v Moravskoslezském kraji zdvojnásobily počet poslanců

Jen pět poslanců mezi 22 zvolenými kandidáty v Moravskoslezském kraji obhájilo ve volbách svůj mandát: Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Josef Hájek (ANO), Leo Luzar (KSČM), Zbyněk Stanjura (ODS) a Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Nováčky v parlamentu budou například hejtman Ivo Vondrák, moderátor Aleš Juchelka a majitel společnosti Brano Group Pavel Juříček (všichni ANO), nebo za ODS skokan na lyžích Jakub Janda, kterého hlasy voličů ze čtvrtého místa na kandidátce vynesly do jednoho ze dvou křesel, jež strana ve Sněmovně získala.

ODS si o jedno křeslo polepšila, hnutí ANO svůj počet mandátů rovněž zdvojnásobilo, z pěti na deset. V poslaneckých lavicích za ANO zasednou ještě Andrea Babišová (s šéfem ANO Andrejem Babišem není nijak spřízněna), Jiří Strýček, Josef Bělica, Stanislav Fridrich, Zuzana Ožanová a Michal Ratiborský.

ČSSD přišla v kraji o pět křesel a bude mít jen dva poslance. Kromě Zaorálka to bude karvinský primátor Tomáš Hanzel. Rovněž dva poslance budou mít v kraji komunisté, kteří stejný počet mandátů ztratili.

S Luzarem do Prahy půjde bývalý havířovský primátor Daniel Pawlas. KDU-ČSL zůstalo ze dvou jedno křeslo, žádného poslance už nebude mít v kraji TOP 09, kterou dosud zastupoval starosta Bolatic na Opavsku Herbert Pawera.

SPD Tomia Okamury bude mít v kraji tři poslance, budou to Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová. Za tehdejší Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury byli ve Sněmovně dva poslanci.

Poprvé budou v parlamentu zastoupeni Piráti. Za Moravskoslezský kraj to budou Lukáš Černohorský a Ondřej Polanský.

Foto dne