PIVNÍ MAPA
01/12/2016 Tomáš Svoboda

25 let v hospodě? To je řehole! V Bruntále se „vzbouřili“ a otevřeli pivovar

Rozvoj minipivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a blíží se k ještě nedávno jen těžko uvěřitelným čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT se rozhodl je mapovat prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním historické tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

Titulky našeho dnešního příběhu by mohly být opravdu pestré. Kromě toho, který už znáte, by se hodilo třeba „Provozování hospod vyměnil za pivovar“ nebo „Osobní vzpoura proti vazalství a EET“. To jako fakt, jo? Ano, tentokrát se chtě nechtě dostaneme i na tenký led politického dění.

Ono totiž všechno se vším souvisí, což potvrzují i zkušenosti jednoho ze zakladatelů pivovaru Hasič v Bruntále. Jmenuje se Pavel Hančil a se svým společníkem se před časem rozhodl, že zkusí své podnikání v pohostinství posunout o kus dál.

Rozvod zaručen aneb o rizicích podnikání

Od města si pronajali prostory v historické hale bývalé textilky situované kousek od náměstí, kde to několik posledních let zelo prázdnotou, a začali je měnit podle svých plánů. „Zpočátku jsem myslel, že bych pivo dodával do svých restaurací, ale nakonec jsem je všechny pustil a věnuju se jenom pivovaru,“ dává se do vyprávění náš průvodce pivovarem, který je v provozu od loňska.

Ke zvídavým otázkám se staví pozitivně, a tak přiznává, že za myšlenkou vybudovat vlastní minipivovar stálo několik faktorů. „Chystal jsem se na to v podstatě deset let, přece jen je to velká investice,“ říká Hančil a vzápětí pokračuje: „Po 25 letech v pohostinství jsem přemýšlel, jak se posunout dál. Nechtěl jsem dál být vazalem velkých pivovarů a trošku to bylo i kvůli EET.“

Možná se ptáte, jakou tahle horká „politická brambora“ hraje roli pro člověka, který se jednoho dne odhodlá vařit a prodávat svoje vlastní pivo?

„Budu mluvit přímo, takže říkám, že hospodští jsou lidé, kteří se často buď upijí, nebo hospodu prohrají. To, že se rozvedou, je automatické. Tohle podnikání je prostě řehole. Tam není prostor, aby vás někdo okrádal, jak to tvrdí pan Babiš. V malé hospodě vám to zkrátka nevychází finančně, což je hlavně o maržích, které jsou nízké,“ vysvětluje svůj postoj Hančil.

Mít vlastní pivovar je sice podle něj cesta také vcelku riziková, ale ekonomiku máte přece jen komplet pod svojí kontrolou, jste svým pánem a s EET neboli elektronickou evidencí tržeb se lépe vyrovnáte.

Pojďte, ukážu vám „showroom“

Jelikož z Bruntálu pochází, věří, že město má potenciál být branou do turisticky atraktivních Jeseníků. Pověsti zapomenuté periferie našeho regionu se nebál. „Jasně, jde to pomaličku, protože tady není taková kupní síla jako v Ostravě, Opavě nebo Olomouci, ale věřím, že se nám bude dařit. Strach nemám,“ doplňuje pivovarník.

S nadsázkou tvrdí, že se jim povedlo sestavit bruntálský „zlatý trojúhelník“, který tvoří zámek, lázně a nyní i pivovar. Ten chtěl od začátku koncipovat jako hostinský podnik v otevřeném stylu, což znamená, že si hosté mohou prohlédnout i samotnou výrobu. Fakticky nahlížejí pod ruce nejen sládkovi, ale i kuchařům.

„Říkám tomu showroom. Zákazníka tady usadím, provedu ho pivovarem a ukážu mu, jak se u nás pivo vaří. Má přímo před sebou celý model, a to včetně restaurace, která má otevřenou kuchyni,“ komentuje Hančil řešení, které díky velké skleněné stěně hostům umožňuje vidět nejen „klasiku“ v podobě varny, ale třeba také práci v zázemí kolem spilky a kvasných tanků.

Pivovar jako pocta tátovi

Když jsme se bavili o motivaci založit pivovar, vynechali jsme jeden důležitý prvek, který se skrývá v rodinné linii.

„Pivovar beru jako poctu tátovi, který byl starosta zdejších dobrovolných hasičů, takže proto takový název. Je v tom samozřejmě dvojsmysl, protože u nás taky s chutí hasíme žízeň,“ upozorňuje náš průvodce, který nechal do industriálního interiéru zakomponovat třeba staré hasičské přilby.

A chodí k nim vlastně hasiči na pivo? „Ano, musím říct, že pivovar berou tak trochu za svůj. Dokonce jsme tady měli zájezd z Pardubic, takže jsme hasičům udělali exkurzi a ochutnávku. Snažíme se, aby měli lidé možnost pivovar poznat včetně pivní kultury,“ podotýká Hančil.

Vaření piva v malém množství bere jako návrat do minulosti, který je patrný i v jiných oborech. „Lidé vyhledávají farmářské a domácí výrobky. Takový je i princip minipivovaru. Nemáme žádné umělé technologie, ale jenom vodu, slad, chmel a kvasnice. Výsledkem je zdravé, čisté a hlavně živé pivo,“ zdůrazňuje majitel pivovaru.

Přednost budou mít speciály

Pokud archivy neklamou, v Bruntále se pivo naposled vařilo v roce 1955, tak se pojďme podívat na to, jaké je v nabídce dneska. „Moje nejoblíbenější je polotmavá dvanáctka, ale chlapi mají samozřejmě nejradši klasiku, jedenáctku, tedy světlý ležák. Ale máme třeba taky svrchně kvašený Ale, pak vánoční pivo a chystáme i silný belgický speciál, který zraje šedesát dní,“ láká Hančil na jednu z novinek.

Pivovar, jehož realizaci si vzal na starost guru malých výrobců a bývalý plzeňský sládek Josef Krýsl, má za sebou sice teprve zhruba rok provozu, ale už přikoupil tři ležácké tanky a zrovna v den naší návštěvy mělo proběhnout rozšíření spilky. „Chceme jít více cestou speciálů. Raději budeme prodávat menší množství, ale v co nejlepší kvalitě,“ naznačuje vizi pivovárku jeden z jeho zakladatelů.

Jsou to paradoxy: Minipivovary rostou, pivní národ vymírá

Na hodnocení je podle něj po roce od otevření příliš brzo. Když začínali, počítali s výstavem kolem 750 hektolitrů, teď by čísla rádi zvyšovali. Ale znáte to, pivní scéna se mění a čísla jsou neúprosná. V hospodách se u nás podle nejčerstvějších údajů vypije necelých 40 % produkce, zbytek je domácí spotřeba čili lahváče a „petky“.

„Uvidíme. Tvrdí se, že rezerva pro minipivovary na trhu pořád je. Ale faktem je, že pivní národ vymírá. Chlapi, kteří vypili za večer deset piv, už tady nejsou. Dneska si každý dá dvě tři pivka a končí. Hlavně mladí jdou do kvality a rádi zkoušejí, to je trend, kterému chceme jít vstříc,“ uzavírá Hančil naše setkání a zároveň i 26. díl našeho seriálu.

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a za týden u piva zase na shledanou.

Pivovar Hasič Bruntál

Místo: Ruská 1448/1, Bruntál

Druhy piv: celoročně je v nabídce světlý ležák Hasič 11° a polotmavý ležák 12°, dále jsou to během roku speciály, například svrchně kvašený Summer Ale, belgický speciál Abbey, ale také pšeničné, medové či vánoční pivo

Stáčení a prodej: v pivovarském hostinci čepují čerstvé pivo přímo z tanků, dále plní KEG sudy a pet lahve

Výstav: zhruba 750 hektolitrů za rok

V minulých týdnech jste si mohli na webu Magazínu PATRIOT přečíst reportáže o minipivovarech z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova (1), Ostravy – Zábřehu, Vyšních Lhot, Horní Lomné, Krnova, Rohova, Opavy, Karviné, Opavy – Kylešovic, Ostravice, Bílovce, Hukvald , Ostravy – Martinova, Ostravy – centra, Bohumína, Vratimova, Havířova (2), Kopřivnice, Vojkovic, Kozlovic, Kunčic pod Ondřejníkem, Ostravy – Vítkovic a Štramberku.

Sdílejte článek